Přejít na hlavní obsah

Boj s extremisty nikdy neskončí

AnotaceRysavy
„Tak za rok na shledanou,“ smál se Jindřich Nestler, člen právě rozpuštěné Dělnické strany (DS), dnes volební lídr Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Libereckém kraji, když odevzdával průkazku úřednici u východu Nejvyššího správního soudu.

Myslím, že to nevědomky vystihl velmi přesně. Rozpuštěním DS boj s neonacisty a extremisty v Česku rozhodně neskončil. Odborníci reakci vedení DS očekávali. Přejdou do „spící“ DSSS a ve volbách kandidovat budou. Nikdo si nemohl myslet, že rozpuštěním DS neonacisté zmizí jak mávnutím kouzelného proutku.

Rozsudek a především jeho zdůvodnění má širší smysl. Bylo jasně řečeno, že když se někdo chová jako neonacista, vypadá jako neonacista, tak prostě je neonacista. Ústy soudců bylo jasně vyjádřeno to, o čem si cvrlikali vrabci na střeše: DS je rasistická, xenofobní, šovinistická a homofobní strana navazující na hitlerovský nacionální socialismus. Měl by to být jasný signál pro voliče, kterým se líbí rázná a jednoduchá řešení, například problémů romské komunity. Spekulace o spojení s neonacistickými spolky nejsou již spekulace. Nyní je to černé na bílém ve zdůvodnění rozsudku a je už jen na voličích, jestli chtějí dobrovolně volit lidi, kteří navazují na hitlerovský nacionální socialismus nyní v „nové“ DSSS.

Boj s extremisty nikdy neskončí. Vždy bude určitá skupina vyšinutých lidí, kteří budou tento druh zvrácené ideologie podporovat. Tyto tendence se v historii pořád opakují. Vždy se najdou lidé, kteří za svůj vlastní neúspěch budou činit zodpovědné jiné. Nacisté hlásali rasovou nenávist, komunisté zase nenávist třídní. Vždy se objeví nějaký vnitřní nepřítel, který je zodpovědný za vše špatné.

Na druhou stranu ukazují extremisté reálné problémy společnosti. Avšak řešení, která předkládají, jsou naprosto nepřijatelná. Demokratičtí politici by si to měli uvědomit, problémy řešit a tím vyrazit falešné karty náckům z ruky.

Vláda návrhem na rozpuštění DS dala jasně najevo, že demokracie má nástroje, jak těmto lidem ztěžovat možnost pronikání do veřejného prostoru. Velmi přesně vystihl nutnost rozpuštění DS předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Hospodářským novinám řekl: „Když je horké léto a začne hořet tráva na kraji lesa, začnete intenzivně hasit – a použijete k tomu všechny dostupné prostředky. Nečekáte, až začne hořet celý les.“

Ten hlavní trumf v boji s nácky a dalšími extremisty však mají v rukou voliči, občané. Stačí se jen odpovědně rozhodnout a nevolit jednoduchá a většinou neúčinná řešení – nevolit neonacisty ve volbách.

Zdeněk Ryšavý,
výkonný ředitel o. s. ROMEA

Hlavní novinky